Tuleohutu puhkus suvilas

elektrikappAvan Volvo tagaluugi, pakin sinna ufogrilli, kollikoera, abikaasa poolt komplekteeritud
tundmatu sisuga kotid ning sõit suvilasse võib alata. Kannatlikult teele keskendudes ning kurdiks jäädes korduvatele palvetele metsa ja jäätisepeatuste osas ületan natuke kiirustki, sest tean, et peagi jõuan maale ja saan osaks kõigest sellest ürgsest ja meeli vabastavast, mida pakub üks nädalavahetus suvilas.


Veerand tulekahjudest saavad alguse küttekolletest ja suitsujuhtmetest.
„Külm ja niiske!“ kuulen toast meeleheitlikku karjatust. Lahendus tundub lihtne – puid, kiiresti puid ja  pliidi alla tuli. Aga võta näpust, toss trügib jonnakalt tuppa nagu tolmuimeja müügimees ning pisaraid neelates ja indiaanipealiku kurguhäälega kähisedes hüüan – avage kõik aknad, minge välja, jätke uks lahti…
Pea igale suvilaomanikule tuttav situatsioon, sest niisked ja pikalt kütmata ahjud ning ämbikuvõrke, oksi ja linnupesi täis lõõrid ei tõmba korralikult.  Seetõttu puhasta pliit ja korsten alati enne kütteperioodi ning kontrolli selle terviklikkust. Avastades prao või midagi muud kahtlast, kutsu kutsetunnistusega pottsepp ning lase küttekeha korda teha.

Sädemest võib tõusta leek alles tunde hiljem
Normaalse hingamisrütmi taastamiseks lähen õue värske õhu kätte ning otsustan  põlvepikkuseks sirgunud murule vähe värskema väljanägemise anda. Et sügisel sai niidukit kännufreesina kasutatud, siis alustada tuli hoopis tera taastamisest. Kõige mugavam on seda teha loomulikult ketaslõikuriga ning uhke sädemepilve saatel sai tera justkui uus.
Ettevaatust! Ketaslõikuriga metalli lõikamisel tekkivad sädemed ei tundu kuigi kuumad, kuid siiski eraldub tükke, mis võivad kuumust veel pikalt edasi kanda. Sattudes kokku põlevmaterjaliga võib viimane süttida, leek võib tõusta isegi alles tundide möödudes.  Ketaslõikurit kasutades eemalda lähedusest kõik põlevad materjalid. Kui see pole võimalik, kata süttimisohtlikud kohad mittepõlevast materjalist kattega – näiteks plekiga.

Närilised armastavad kaabliisolatsioone
Muru niidetud, kuid tuppa astudes oleks ületanud justkui suitsusauna lävepaku ja sooja endiselt pole. Hea, et sai eelmisel aastal paar soojapuhurit ostetud. Panen puhurid pikendusjuhtmesse ning tunnen kuidas soe õhumass rahulolutunde perekonna nägudesse toob. Stopp! Tavalistelt on pikendusjuhtmete lubatud võimsus 2500W kuid kaks puhurit annavad 3000W. Sellega tekitate ülekoormuse, mis võib viia lühiseni ning see omakorda süttimiseni. Üle tasuks vaadata ka elektrikilbi, eriti, kui tegemist on vanemat sorti paigaldisega. Sulamis- ja põlemisjäljed on kindlad ohutunnused. Vähimagi kahtluse korral (näiteks kaitsmed löövad väikese koormuse korral välja) kutsu elektrik, sest talvel on näriliste jaoks kärbes ka liha, ehk maiustada võib ka kaabliisolatsiooniga.

Ja ikkagi – suitsuandur!
Muru niidetud, maja soe – lõpuks võib rahulikult perega lõkke ümber istuda.
Pea meeles! Kuni meetrise läbimõõduga lõkke ohutu kaugus on alates 8 meetrit hoonetest ja põlevmaterjali hoiukohtadest, üle meetrise läbimõõdu korral arvesta 15 meetriga.  Samuti ole kena ja arvesta naabritega – toss rikub ära nii mõnegi toreda õhtupooliku.
Enne magamaminekut teen siiski veel ühe väikese asja – kruvin lakke suitsuanduri. See mõned eurod maksev ja pea igast kaubanduskeskusest saada olev väike elupäästja on elementaarne ka suvilas. Sai ju peale rasket päeva paar õlut võetud, mis une eriti sügavaks muudab.

Ohutut puhkust soovides

Taavi Teets
Tuleohutuskonsultant ja koolitaja